Deterjanların İnsan Sağlığına Zararları

erDETERJANLARIN İNSAN SAĞLIĞINA VE ÇEVREYE ZARARLARI…

çamaşırda, vücut ve çevre temizliğinde yani hayatımızın her alanında olmazsa olmazlar arasına giren deterjan nedir? Deterjanların insan ve çevre sağlığına zararları var mıdır? Bu zararları en aza indirmek için neler yapabiliriz?

Deterjanlar sadece bizim çamaşırlarımızı yada bulaşıklarımızı temizleyip çevreye attığımız maddeler değil, bunları bu kirli sularla beslenen canlıları tüketerek veya deterjan kalıntısı bulaşmış içme suları ile geri almaktayız.

Deterjanların %10-30 u yüzey aktiflerden oluşmaktadır. Bu maddelerin parçalanabilirliği (biyodegredasyon) çok önemlidir. Nitekim genelde parçalanması zor olan bu maddeler, su ve toprakta bozulmadan kalıp, akarsularla göl ve denizlere ulaşması buralarda yaşayan canlıları ve onlarla beslenen insanların sağlığını tehdit etmektedir. Deterjan katkı maddesi olarak kullanılan fosfat çevre ve insan sağlığına zarar vermektedir.

Türkiye`de üretilen deterjanlardaki fosfat oranı yüzde 15-30 arasında iken Avrupa`da bu konuda getirilen sınırlamalarla yüzde 1-5 arasında kullanılmaktadır. Fosfatlar ve diğer deterjan kirlilikleri nedenleri ile de birçok balık türü yok olmaktadır.1978 yılında Marmara denizinde 126 balık çeşidi varken bu gün bu sayı 25.

Temizliğimiz için kullanmak zorunda olduğumuz deterjanların faydalarının yanı sıra sağlığımız ve çevre zararlarından korunmak için alış-verişlerimizde daha seçici davranabiliriz. Bizden size bir öneri: Ayrıca deterjanların zararlı etkilerinden korunabilmek için doğal hammaddelerle bulaşık deterjanınızı evinizde hazırlayabilirsiniz.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s